8/14/2011

Kaybolmak:)/istanbul tour-ortakoyHello,
 I got lost next week. I have been İstanbul for 6 years and I still can get lost.(unbeliavable:)) I had to take a package from the delivery office and I couldn't find it. It was cab driver fault at all. I said the address and he left me somewhere. I asked someone and he explained me wrong way. So I got lost. I walked about 20mins middle of nowhere. There were road construction or sth and I couldn't find a taxi or anyone to ask the way. I walked walked and then I saw workers of the construction. One of them walked with me to the road and show me how I can go somewhere familiar. I chose Besiktas:) It was scared to walk alone on the silent road. But anyway instead of going Besiktas, I take off the cab in Ortakoy. I needed to see the bosphorous to relax and I had to drink coffee. I went to starbucks, walked around, buy new book to read while drinking coffee. The day started bad but I guess it ended fine.
Have you still gotten lost in your city or town?
How do you usually end your bad day(trying to find a way to relax or going to sleep in a bad mood)? 
Have you been in İstanbul?
Enjoy the photos of Ortakoy:)

Merhaba,
Geçen hafta kayboldum. 6 yıldır İstanbuldayım ama hala kaybolmayı becerebiliyorum. Kargoya gitmem gerekiyordu ve bulamadım. Taksici beni saçma sapan bir yerde bıraktı ve sorduğum adam çok emin bir şekilde yanlış yolu tarif etti. Sonuç olarak 20dk kadar bomboş bir yolda yürüdüm. Daha kötüsü yol çalışması vardı ve ne bir araba ne bir insan geçti yanımdan(korkutucu, garip bir adamı saymazsak)
Geri de dönemedim çünkü yolun bir yere çıkacağına inanıyordum:)
En sonunda işçileri gördüm. Birisi beni yola kadar bıraktı. Tanıdık bir yerlere nasıl gideceğimi anlattı. Aslında Beşiktaşa gitmiyordum ama en mantıklı orası geldi ve Beşiktaşa gidecektim filan dedim. Taksiye bindim her neyse Beşiktaş yerine Ortaköye gittim. Rahatlamak için kahveye ve biraz boğaz manzarasına ihtiyacım vardı. Yeni bir kitap aldım ve her moralim bozuk olduğunda yaptığım gibi starbucks'a gittim. Biraz da gezindim tabii.
Kötü başladı gün ama fena bitmedi.
 Siz de hala kayboluyor musunuz kendi şehrinizde?
Peki kötü başlayan bir günü nasıl bitiriyorsunuz(rahatlamaya çalışarak mı yoksa bozuk moralle mi)?
Bu arada boş durmadım tabii. Bol bol fotoğraf çektim.

Bu sıralarda çok sık gördüğümüz kelepçe bilezikler için ortaköy güzel bir adres tavsiye ederim:)

No comments:

Post a Comment

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...