9/06/2011

Back to the future-Integral Cord

Hi everyone,
I usually share accessories designs with you but I couldn't stop myself to write about this design.
It is an amazing design, named 'integral cord' designed by Raphael Lang, Yu-Lin Hou and Chan Wing Tak. It is the winner of Fujitsu Design Award 2011(Life- Design category)
Merhabalar,
Aslında blogumda genelikle aksesuar tasarımlarını paylaşıyorum ama bu tasarımı görünce paylaşmadan geçemedim. Gerçekten inanılmaz bir tasarım, ismi 'integral cord'.Raphael Lang, Yu-Lin Hou ve Chan Wing Tak tarafından tasarlanmış ve Fujitsu 2011 Tasarım ödülünü kazanmış.(Yaşam-Tasarım kategorisi)


I copied the description written on the website and paste it here because I cannot explain this technological design with my own words:))
 "This ICT-cord device can be easily positioned in any configuration, with a computer screen displayed inside the space enclosed by the cord. In addition to allowing for a diverse range of applications, this design creates new opportunities for communication by allowing multiple people to operate the display screen at the same time."
Kısaca teknolojinin yapabileceği her şeyi yapabiliyor diyebilirim:) Bilgisayar, kamera, tarayıcı, paylaşım ağı ve sadece film izlemek için ekran olarak kullanabiliyorsunuz. En güzel tarafı da istediğiniz boyutta kullanılabilir olması. Taşınma kolaylığından ise bahsetmeme gerek yok:)Buradan bakabilirsiniz.

Sometimes my grandmother try to use a computer and we usually laugh at her:)After seeing these designs, I guess, our grand children won't even try to teach us(or me:)).I cannot imagine near-future devices anymore. Do you?
Bazen anneannem bilgisayar kullanmaya çalışıyor ve bizi gülmekten öldürüyor. Bu tasarımları gördükten sonra sanıyorum ki bizim torunlarımız bize öğretmeye bile kalkışmayacaklar. Yakın geleceğin teknolojik aletlerinin nasıl olacağını artık hayal bile edemiyorum ben. Siz hayal edebiliyor musunuz?

Kisses
Sevgiler

photos: designboom

No comments:

Post a Comment

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...