10/05/2011

12th İstanbul Biennial/Simon Evans

Hey!
Do you like biennials? I was really looking forward to see İstanbul Biennial. This year its biennial time again and the 12th Istanbul Biennial is in the city right now. But today I just want to write about the artist that I met thanks to this biennial, he is Simon Evans.
Merhaba,
Bienalleri seviyor musunuz bilmem ama ben İstanbul Bienalini hep dört gözle bekliyorum. Yine şehirde bienal zamanı, mutlaka gidip görün derim ben. Ama bugünlük size bienal sayesinde haberdar olduğum sanatçı Simon Evans'dan bahsetmek istiyorum.

I really love his works and want to introduce him to you. I did not know anything about him which is good for me because I don't like to know the artist first. If I have an idea for an artist (it is also true for autors) I couldn't look his/her works with fresh eyes. I think, I can easily build prejudgements about artists. I tend to analyze personalities etc... 
Evans'ın işlerii gerçekten çok beğedim. İşlerini görmeden önce de hakkında hiç bir fikrim yoktu ve bu çok iyi oldu benim için. Beni önünden geçerken çarpan, evet bu sanatçının eserlerini kesin görmeliyim diye önyargılar oluşturmadan hatta bunu bu yüzden yapmış diye analizlerde bulunmadan bakabildim işlerine (kolay önyargı oluşturabilen bir insanım sanatçılara karşı) 

Anyway, after I saw the works, I feel closeness to Simon Evans, my first impression about him was he has his own word. He is not one of us and he is really one of us at the same time(don't push me to explain this sentence:)) He uses categorizations, lists, words, phrases and symbols but with his own expressions, very provacative ones(I do not know if he wants to be provacative, I don't think so-I can explain this sentence if you want:)).
Eserlerini gördüğümdeyse ilk hissettiğim yakınlık duygusu oldu, kesinlikle kendine ait bir dünyası var Evans'ın. Bizlerden biri değil ama aynı zamanda da içimizden biri gibi(bu cümlemi açıklattırmayın olur mu:)) Kategoriler, listeleri kelimeler ve semboller kullanıyor ama bunların hepsini de kendine göre ifade ediyor. Bence kışkırtıcı bir dili var ama öyle olmak için yarattığını düşünmedim(bu cümlemi açıklayabilirim:)) 


These are some photos of his works from the biennial(except first one). You can google him to see more. 
Bunlar (ilk foto hariç) bienaldeki işlerinden fotoğraflar, tüm eserlerin fotoğrafını çekmedim gidip görün olur mu?:)Ayrıca diğer işlerini merak ediyorsanız googledan aratabilirsiniz.

If you want to know more about him, you can reach his bio on this link
Kisses
Eğer biyografisine ulaşmak isterseniz de bu link doğru adres.
Sevgiler:)

No comments:

Post a Comment

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...