10/13/2011

Classics - Leather jackets

Hey! Do you have jeans in your wardrobe? (I know this is a weird question, I guess you al have at least one pair of jeans) For me, like jeans, a leather jacket can be one of the classic items in your wardrobe. It fits all kinds of style and it really saves a day. 
The jacket may not be leather, If you have problem with leather consumption, you can wear polyester one that looks like leather. 
Merhaba, Bir anda kendimi deri ceket kombinlerine bakarken buldum ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bana kalırsa deri ceket jean pantolonlar kadar klasikleşmiş bir parça. Neredeyse bir çok tarza uyuyorlar ve çoğunlukla günün kurtarıcısı oluyorlar. Eğer deri tüketimiyle ilgili endişeleriniz varsa polyester deri görünümlü ceketlerden edinebilirsiniz.

Iconic leather jackets Brad Pitt from Fight Club, Michael Jackson, from Cry Baby and The Matrix

Designers and brands also like using the jacket and  in their collections. These photos from this season but I think that a good leather jacket doesn't belong to any season.
Tasarımcılar ve markalar deri ceketi koleksiyonlarında kullanmayı seviyorlar. Bu fotoğraflar bu sezona ait ama bana kalırsa iyi bir deri ceket her hangi bir sezona ait olmamalı.

You can combine your black leather jacket with patterned pants or simple colour pants, flats or heels shoes don't matter, the key point is you should look like free, confident and relax:)
Deri ceketinizi desenli harem pantolonlarla ya da açık renkli pantolonlarla tamamlayabilirsiniz. Ayakkabılar düzde olabilir topuklu da önemli olan rahat, özgür ve kendine güvenli görünmeniz. 

With your leather jacket you can add style into your casual clothes. Jeans and t-shirts... I suggest scotch plaid shirts plus it is a fall trend:). Flats are perfect for this look.
Günlük kıyafetinize tarz katmanın yolu da çoğu zaman deri ceketten geçiyor. Jean pantolon ve t-shirt...Ekose gömlekler bu tarz için pek uygunlar, üstelik bu sezon çok moda. Düz ayakkabılar bu stilin tamamlayıcısı.

Black leather jacket is really cool but different colours especially brown is very stylish. 
Siyah deri ceket için çok iyi bir renk ama renkli ceketler özellikle kahverengi çok güzel duruyor.

You don't have to wear the jacket only with your jeans or pants. I really like leather jacket-dress combination. With your romantic dresses you can make contrast and I promise you will look very stylish:)
Deri ceketinizi sadece pantolonlarla giymeniz gerekmiyor:) Ben elbise-deri ceket kombinleriniçok seviyorum. Üstelik romantik elbisenize hava katmak için deri ceketinizi kullanabilirsiniz:)

photos: elle,facehunter,style.com

5 comments:

 1. I love this post! I have a leather jacket but it's hard to know what to wear it with. Will copy some of these looks.
  xx
  Izzy
  www.misadventuresofme.com

  ReplyDelete
 2. özenle hazırlanmış bir yazı çok hoştu =)

  ReplyDelete
 3. :)çok teşekkür ederim beğenmene sevindim:)

  ReplyDelete
 4. Fight Club Costume worm by Brad Pitt in the movie fight club presented by celebswear.com is one of the best leather jacket of all the time. Made up with 100% real leather material to ensure you to provide the best quality material at a very reasonable price.


  http://www.celebswear.com/products/Black-Fight-Club-Leather-Jacket-.html

  ReplyDelete

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...