3/06/2012

İş görüşmelerinde ne giyilmeli?

Trend raporları yazmak, moda dünyasından haberler vermek en sevdiğim yazılardan ama modanın ve kıyafetlerin bizi stil sahibi göstermekten daha başka anlamları olduğunu da biliyorum. Mesela iş görüşmeleri, arkadaş düğünleri, sevgiliyle ilk yemek, anneanne ziyareti... Böyle klasik anları çoğaltmamız mümkün. 
Özellikle üniversitenin son ki yılında olanlar için faydalı olabilecek bir yazı yazma peşindeyim şu anda.
İş ve staj görüşmeleri. 
Ben de öğrenci olduğum için ve bir çok arkadaşım da benimle aynı yollardan geçtiği için bu yazıyı olabildiğince deneyimlerle birleştirmeye çalışacağım(hatta çoğunlukla arkadaşlarımın deneyimlerinden yararlanacağım:))
Öğrencilik yıllarında kıyafet seçmek o kadar kolay olur ki ne giyseniz tamamdır. Kot üzerine bir t-shirt, eşofmanın üzerine bir hırka işte hazırsınız. Ama kotlarla, güzel elbiselerle dolu olan gardırobunuz bir anda gelen mülakat telefonuyla film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçer. Ah ne giyeceğim ben sorusu aklınızdan çıkmaz. İşte yapmanız ve giymeniz gerekenler;
Muhtemelen mülakata gitmeden önce gideceğiniz iş yeri hakkında araştırma yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Hangi sektörde çalışıyor, rakipleri kimler, biraz tarihi bilgi, misyonu ve vizyonu... Web-sitelerini açıp bulabildiğiniz tüm şirket bilgisini okuyun, siteyi inceleyin ve mutlaka neden o şirkete başvurduğunuzu, hangi alanda çalışmak istediğinizi belirleyin. 
Aynı araştırmayı kıyafet kodu için de yapın ama bu bilgiyi tabii ki sitelerinde bulamayacaksınız; forumları, sözlükleri deneyin. Eğer herhangi bir bilgi bulduysanız süper uygulayabilirsiniz. Ama eğer bulamadıysanız karar size kalıyor Kate Moss gibi beyazlara bürünüp gitmek de isteyebilirsiniz veya benim önerilerime göz atabilirsiniz.
 Eğer şirket köklü bir geçmişe sahip kurumsal bir şirketse oraya uygun olduğunuzu gösterebilecek klasik seçimlerden yana olmalısınız. 
Klasik bir takım her zaman işe yarar. Benim tavsiyem pantolon-ceket takım almanız rengi ise mümkünse lacivert-gri tonlarında olsun. En garanti renk olduğunu söyleyebilirim. Kahverengiye kesinlikle yanaşmayın (bu tüm görüşmeler için geçerli). Siyah ise başka bir klasik renk ama koruması pek kolay değil ilk takım seçeneği olmamalı bence(Unutmayın kotlarınızı çamura atsanız şöyle bir silkeleyip giyme şansınız vardı bundan önce:))
Takımınızı içine seçmeniz gereken üst mutlaka bir gömlek olmalı. Gömlek alırken mutlaka açık renk ve takımınıza uygun bir renk seçin. Mavi ya da beyaz küçük çizgili gömlek çok iyi bir seçim olabilir. 
Aksesuarlara gelince; biliyorum neon çantanızı seviyorsunuz ya da o mükemmel anne yadigarı çantanız...Evet bu çantaları bir günlüğüne kenara atıp orta boy klasik bir çanta ediniyorsunuz. 
Ayakkabı seçimi de klasik stilettolardan yana olmalı. Lacivert takımın altına ayakkabı seçmek sizi biraz zorlayabilir ama aşırı renklerden uzak durup takımın rengine yakın bir renk seçebilirsiniz. Gri takım seçtiyseniz siyah topuklu ayakkabınız bir kez daha hayatınızı kurtardı. Açık veya dolgu topuk ayakkabılara yaklaşmayın. 
Takı olarak da bir çift küçük küpe, zincir zarif bir kolye seçebilecekleriniz arasında. 
Bundan sonra yapmanız gereken kendinize güvenmek, soruları kişiselleştirmeden okuduğunuz şirket bilgileriyle harmanlamak. Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz sorusuna, bu şirketin şöyle şöyle başarısı olduğunu biliyorum benim de şu şu özelliklerim sayesinde böyle bir katkı sağlayabileceğime inanıyorum...gibi gibi:)


Son olarak size tavsiyem staj yapmayı düşünüyorsanız ya da iş yaşamına gireceğinizden eminseniz daha mülakatlarla boğuşmaya başlamadan 2-3 tane gömlek ve kumaş pantolon almaya başlayın. İndirim zamanları        bu alış-veriş için mükemmel zamanlar. Asla ilk alacağınız kıyafetlere servet harcamayın. Belki takımınızı çok kaliteli seçebilirsiniz ve yıllarca kullanma şansınız olur ama işe başlamadan tam olarak ne giyeceğinizi öğrenemeyeceksiniz. Onun için bir kaç parça klasik alıp sonrasını maaş gününe bırakmak en iyisi.
Takım için önerebileceğim adres tabii ki Fabrika olacak. Aslında tek aklıma gelen yer olduğu için. Eğer başka adresleriniz varsa mutlaka yorum yazın hepimize faydası dokunsun:)
Gömlek ve kumaş pantolonlar ise Koton'da çok uygun oluyor. Üstelik ben Koton'un gömlek ve pantolonlarını seviyorum, güzel oturuyor ve rahatlar. Gömlekler için Mango ve Zara'ya da göz atabilirsiniz. Ama gezdikçe size daha uygun ya da daha iyi gelen mağazalar bulabileceğinizden eminim. 
Unutmayın eğer bu tarz alış-verişe alışık değilseniz ummadığınız mağazalarda harika kıyafetler bulabilirsiniz o yüzden her baktığınız mağazanın yan mağazasına da bakın:)


Umarım biraz fikir verebilmişimdir. 
Sevgiler ve başarılar.


ps: eğer beğendiyseniz farklı iş yerleri için yazılarıma devam edebilirim. Yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın:)
 Twitter ♥ Facebook  Pinterest 

Unutmayın yorumlarınız beni mutlu ediyor:)

No comments:

Post a Comment

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...