7/03/2012

Hangi Dior?

John Galliano yerini Raf Simons'a bırakır da merakla beklenen Dior defilesi çok konuşulmaz mı? Konuşulur tabii. İşin ayrıntı kısımlarını bir kenera bırakalım, hatta direk moda otoritelerine teslim edelim de güzelce gözden geçirsinler. Biz bu arada hangi Dior'u daha çok sevdiğimize karar verelim. Ben yine moda kavramlarına takılmadan koleksiyonların bana hissettirdiklerini anlatacağım, bakalım siz ne düşüneceksiniz. Raf Simons beklendiği gibi yeni bir solukla geldi. Ama Dior Dior olmaktan vazgeçmemeliydi. Hadi 1 sene önceye gidiyoruz, hatta aynı anda 2011-2012 sezonlarını inceliyoruz! Galliano'nun yaratıcılığının tartışılmaz  olduğu konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Ama Raf Simons çizgisi Dior çılgınlığına çok yakışmış. Hiç bir fikri olmayan bir insana iki koleksiyonun aynı modellerle, aynı saç makyajla çekilmiş fotoğraflarını karıştırıp versek ve bunları iki kategoriye ayırmalarını istesek çok az yanılma payıyla iki koleksiyonu ayırabilir bence. Sanki Simons, Dior kadınlarını almış ve onları süzgecinden geçirmiş gibi. Bir bestenin iki düzenlemesi gibi. Simons içinizdeki heyecanı ağır ağır, sindire sindire ortaya çıkarırken Galliano heyecanı göstermenize izin verip derinlerde sizi köklerinize bağlayarak duruşunuza ağırlık veriyor. Sanki yansıması zıtlıkları gösteren ayna gibi bana kalırsa koleksiyonlar. Galliano'nun daha derininde olan hislerini Simons ön plana çıkarıyor ya da tam tersi. Ben beynimin bilinçli tarafına yenik düşerek iki koleksiyon arasında pek karara varamadım aslında. İkisi de kendi içinde kusursuz gibi. İkisi de ruh halinize göre değiştirebileceğiniz kategorilere ayrılıyor. Aslında tam da bu yüzden iki koleksionda Dior kadınını tam anlamıyla yansıtıyor. Ne istediğini asla bilemeyeceğiniz ve size hep merak edeceğiniz bir tarafını bırakarak.
Sevgiler efendim:)

edit: Sevgili Rüya'nın  (fashiononboard) hatırlatmasıyla yarım kalan yazıya ekleme yapmak istedim aşağıdaki fotoğraflar Raf Simons ve Bill Gaytten'ın koleksiyonlarından diyelim kısaca yorumlarda açıklamalar mevcut:) 

 Twitter ♥ Facebook  Pinterest 

Unutmayın yorumlarınız beni mutlu ediyor:)

2 comments:

  1. Bu defileyi nefesini tutup bekleyenlerdendim. Raf Simons dersini cok iyi calismis, Dior arsivlerinde epeyce vakit gecirdigi belli oluyor. Galliano'nun masalsiligi ile Dior Couture'u gormeye alisik oldugumuz icin bu yumusak gecis ilk etapta fazla sade geliyor olabilir goze.
    Bu arada aslinda yukaridaki koleksiyon Bill Gaytten'in onderliginde hazirlanan Dior Couture koleksiyonu. Gaytten Galliano'nun yillarca asistani/sag kolu idi ve Galliano kovulduktan sonra kisa bir sureligine tahti devralmisti.

    ReplyDelete
  2. evet onu ekleyecektim ama dün akşamdan yazıp kurduğum yazı bugün hiç giremeyince kendi kendine yayınlanmış tam bitmeden.Amacım bir yıl önceye gitmek olduğu için Bill Gaytten'li koleksiyonu aldım ama Gaytten ile Galliano arasında ayrım yapmadığımı yazmayı unutmuşum. Tabii ki ikisini aynı olarak değerlendirmemin sebebi yıllardır sağ kol olan Gaytten'in Galliano'nun tarzından ne kadar ödün verebileceği sorusunda yatıyor:) Bence de Simons çok iyi çalışmış dersine, sade gelmesinin dışında daha içe dönük geldi bana ama bu da güzel ir noktaya parmak bastığını göstermekte:)Ben kesinlikle sevdim bu halini. daha farklı olacak diye düşünüyrum bundan sonra.

    ReplyDelete

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...