9/06/2012

3 Pieces For Fall

I mentioned about my fall formula but I have some other winners except than jeans and flats. I got 3 pieces that I like to wear in fall. 
Sonbahar formulümden bahsetmistim ama sadece jean ve düz ayakkabı giyiyor degilim sonbahar boyunca:) Giymeyi sevdigim 3 parca ile karsinizdayim bugün.


1)Shorts: I really like to wear shorts in all seasons, in winter I wear them with tights and for fall I combine them with cardigans, denim shirts or jackets. You can wear first outfit when you have plans with girls, meeting at the cafe, shopping or lunch...It is quite easy and chic(for me you can never go wrong with jean shorts:)) Second one is for a girl who likes to travel, to find new places, to take photos, to explore... She is active but still stylish. Besides you can combine this outfit with flats, boots, sandals or heels. You can add tights for colder days or any accesoriezes you like. And third cool look is -as you can see- for night.
1)Şortlar: Her sezon rahatlıkla ve severek giydigim parçalardan biri gariptir ki şortlar. Kalın coraplarla, hırkalarla, denim gömleklerle ya da ceketlerle giyebilirsiniz. İlk kombin kızlarla buluşmaya giderken iyi bir alternatif olabilir. Keyif kahvesi, alış veriş ya da öğle yemeği... İkincisi ise gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi sevenler için. Aktif ama tarz sahibi. Ayrıca bu kıyafetleri her türlü ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. Son look ise gece kuşları için.


2)Blazers: Istanbul is still warm but it is not too early to wear blazers. You can wear them with stretch denims, colourful tights, dresses, suit skirts, jean shorts, jeans...(do I need to tell more?) It is a classic. I choose black blazer for looks but you can try any length any colour any model.
 2) Blazer ceketler: İstanbul sabahları hala sıcak ama akşam üstleri blazer giyilebilecek düzeyde serin) Blazerleri her şeyle giyebilirsiniz sanırım. Ben siyah olanını seçtim kombinleri oluştururken ama biliyorsunuz ki alternatif cok.


3)Vests: It is a time to wear vests - I mean it wheather is perfect for them and this season you will see them everywhere. Take your dog and take a walk. You have to be comfortable. Or you are gonna go to an event that you need to be chic but not too formal. You got it with a perfect vest. And to the concert, rock them all!
What is your favorite fall piece?
Kiss kiss
3) Yelekler: Yelek giymenin tam zamanı! Hem hava çok uygun hem de bu sezon her yerdeler.  Köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken rahat olmaya ihtiyacınız var, ya da bir etkinliğe davet edildiniz ama çok resmi görünmek istemiyorsunuz, ya da konser alanını yıkıp geçirmek istiyorsunuz! Yelekler imdadınıza yetişti bile.
Sizin favori sonbahar parçanız nedir?
Öpücükler

 Twitter ♥ Facebook  Pinterest 

3 comments:

 1. Cool photos!!!
  Thanks for your comment, have a nice weekend :)


  MaryFashionLove on Facebook
  MaryFashionLove

  ReplyDelete

 2. Hi there! Thanks for visiting and following my blog! I follow you as well! Love your blog, keep in touch!

  http://mrsoutfits.blogspot.com.es/

  XOXOXO

  ReplyDelete
 3. Thanks for the comment.
  I follow you ... good outifts!

  ReplyDelete

Looking forward to hear | Yorumlarınızı merak ediyorum

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...